
Наші спеціалісти

Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР)
Посттравматичний стресовий розлад – це психічний розлад, що виникає внаслідок важкої психічної реакції людини на надзвичайну травматичну ситуацію чи подію (поодиноку чи повторювану).
Психіка людини може піддаватися різним потрясінням. Травматичні події, які виходять за рамки досвіду і уявлення людини, залишають незабутнє враження і здатні викликати такі реакції, як затяжний депресивний стан, замкнутість, зацикленість на ситуації. Прикладом такої події може бути війна, теракт, побої, знущання, аварія, смерть близької людини, природні чи техногенні катастрофи, дитячі психологічні травми тощо. Також виникненню посттравматичного розладу сприяють такі фактори, як: спадкові чинники, наявність супутніх захворювань нервової системи, отримання каліцтва та інші. Подібний стан проявляється в хворобливих відхилень у поведінці, які зберігаються протягом тривалого періоду.
Посттравматичний стресовий розлад характеризується циклічністю, коли хвороба то повертається, то відступає. Психічний стан людини при цьому нестабільний, спостерігається цілий комплекс відхилень від звичайної життєдіяльності, наприклад безсоння, надмірна тривожність чи дратівливість або навпаки - повна інертність і емоційна бідність, короткотривалі напади агресії або неконтрольованого страху, думки про самогубство тощо.
Загалом симптомів, які можуть свідчити про посттравматичний стресовий розлад є безліч, при цьому одночасно можуть проявлятися лише невелика частина:
-
відчуття сильного емоційного напруження при спогадах про травмуючу подію;
-
спогади про травмуючу подію постійно переслідують людину, вона постійно згадує про цю подію і не може викинути з голови;
-
наявна серйозна фізіологічна реакція на спогади про травмуючу подію (нудота, прискорене серцебиття та дихання, оніміння кінцівок, нездатність поворухнутися, переляк, тремтіння тощо);
-
нічні кошмари, тематикою яких є травмуюча подія;
-
відчуття, що травмуюча подія повторюється знову і, як наслідок, негайна поява інших фізіологічних і психічних симптомів розладу;
-
свідоме і підсвідоме намагання уникати всього, що може нагадати про травму;
-
апатія і втрата інтересу до життя, пасивна поведінка, приглушені або відсутні емоції;
-
неможливість пригадати окремі моменти події;
-
спалахи гніву і дратівливість;
-
проблеми з концентрацією уваги;
-
приступи паніки;
-
думки про самогубство;
-
недовіра до оточуючих;
-
безпричинні відчуття сорому і провини;
-
самобичування;
-
відсутність впевненості у майбутньому;
-
порушення соціальної адаптації тощо.
В окремих випадках прояви бувають настільки сильні, що людина відчуває виражений фізичний і психологічний біль, в наслідок чого хворий часто намагається позбутися цього болю шляхом вживання наркотичних речовин, алкоголю, нікотину тощо.
Загалом, посттравматичний стресовий розлад здатний завдати серйозної шкоди нормальній життєдіяльності людини через нестерпний для людини фізичний і психологічний біль, постійний дискомфорт і страх через думки про травмуючу подію, порушити соціальну адаптацію людини, внаслідок чого вона втрачає здатність нормально взаємодіяти з іншими людьми, працювати в колективі тощо.
Даний розлад потребує серйозної уваги та допомоги кваліфікованого спеціаліста, оскільки окрім вище перелічених негативних факторів він часто призводить до появи суїцидальних думок, які людина через якийсь час може реалізувати "щоб не переживати травму знову і знову".