top of page

Агорафобія

   Агорафобія – це боязнь відкритого простору, страх перебування в місцях скупчення людей (площі, транспортні засоби, літаки, магазини, кінотеатри тощо). Люди з цим розладом бояться подорожувати без супроводу знайомих осіб, часто бояться покидати свою оселю, їх страшать невідомі місця, вони уникають людних і жвавих місць, намагаються бути якомога ближче до знайомих місць, де вони почувають себе у безпеці.
   Цей розлад виникає і розвивається незалежно від волі людини, на підсвідомому рівні. Наявність агорафобії серйозно ускладнює життя людини, в неї виникають труднощі з відвідуванням звичайних громадських місць, проблеми з пересуванням (в т.ч. на роботу і назад), їй стають недоступні більшість місць проведення дозвілля (кінотеатри, театри, парки тощо). З часом через всі ці обмеження життя людини стає нестерпним, що створює підгрунтя для розвитку інших психічних розладів.
   Як вже було сказано, основними симптомами агорафобії є боязнь відкритого простору та людних місць.
   При цьому спостерігаються симптоми, що притаманні для більшості панічних атак та деякі специфічні:

  • прискорене серцебиття;

  • тремтіння;

  • порушення функцій шлунково-кишечного тракту (діарея, блювота, нудота);

  • прискорення дихання;

  • запаморочення;

  • підвищене потовиділення;

  • дзвін у вухах;

  • спазми в м'язах;

  • невмотивований страх смерті тощо.

   Причини виникнення агорафобії можуть бути різні або бути відсутні взагалі.
   Найчастіше розлад розвивається внаслідок пережиття якоїсь вагомої негативної події в людному місці, на відкритому просторі чи в незнайомій обстановці, що мала значний вплив на психічне здоров'я людини. На приклад, якщо людина попала в тисняву під час надзвичайної ситуації, попала в надзвичайну ситуацію в громадському транспорті, заблукала в невідомому місці, пережила терористичний акт, потрапила в масову бійку тощо. Все це сприяє розвитку страху перед невідомими, відкритими і людними місцями.
   Основними методами ефективної допомоги при агорафобії вважаються когнітивно-поведінковий і психотерапевтичний. Нехтування даною проблемою може призвести до складних наслідків, перш за все соціальних. Тому агорафобія потребує негайного лікування під наглядом кваліфікованого спеціаліста.

bottom of page